יריעות ביטומניות

טכניקות האיטום של גגות מבנים משתכללות עם השנים, אם בעבר היה נהוג להזמין רק זיפות גגות, כיום יש פתרונות חדשניים ואיכותיים יותר כמו יריעות ביטומניות. היריעות מיוצרות מחומר הנקרא ביטומן, חומר אורגני דמוי זפת הקיים בצורה טבעית או מופק כתוצר לוואי בעת זיקוק נפט. החומר העמיד עשיר בתרכובות פחמימניות, הוא מתקשה בקור ומתרכך בחום. 

 

חומרים ביטומנים נפוצים במוצרי איטום שונים בגלל יעילותם הגבוהה ועמידותם בפני מים ופגעי מזג אוויר. יריעות ביטומניות מתאימות בעיקר לאיטום גגות שטוחים, אך נעשה בהן שימוש נרחב גם לצרכי איטום אולמות ספורט, מרתפים, קירות חיצוניים, פינות שונות שקשה לאטום בשיטות אחרות ולאיטום בסמוך לדודי שמש. 

 

 

איטום איכותי והגנה אפקטיבית מפגעי מזג האוויר

 

איטום גגות שטוחים חייב להיות רציף ואחיד באמצעות חומרים איכותיים ועמידים בפני מים, כיום רבים מקבלני האיטום מבצעים את העבודה באמצעות היריעות הביטומניות בגלל עמידותן הגבוהה וכושר האיטום שלהן. את היריעות פורסים במהירות על גג המבנה, לאחר הכנת השטח. חשוב לדעת כי ישנם דגמים רבים של יריעות בעובי ובהרכבים שונים, מומלץ לוודא עם קבלן האיטום כי הוא משתמש רק ביריעות איכותיות העומדות בדרישות תו התקן של מכון התקנים הישראלי.

 

את היריעות מיישמים על גג המבנה לאחר ניקוי יסודי ומריחת פריימר ביטומני, אם מבצעים את עבודות האיטום על גג חדש יש לבדוק שיפועים. לאחר ששכבת הפריימר מתייבשת יש להלחים רצועות של יריעות חיזוק ברוחב כ-15 ס"מ בכל החיבורים והאזורים הרגישים בגג, לאחר מכן פורסים את היריעות המגיעות בגלילים ומלחימים אותן ליצירת שכבת איטום אחידה. חשוב לבצע הלחמה איכותית באזורי הרולקות, ואת החיבורים יש לחבר באמצעות ברגים ומסטיק ביטומני. 

 

לאחר ייבוש ניתן לבצע הלבנה לשטח הגג כדי להגן על היריעות הביטומניות מפני נזקי שמש ישירה, אפשר למרוח חומרי הלבנה אקריליים הנחשבים לאיכותיים או צבעי הלבנה ייעודיים אחרים.

 

כדאי לדעת כי לאיטום מקצועי ויעיל של הגג מומלץ לדרוש מקבלן האיטום להשתמש ביריעות ביטומניות מסוג APP, בעובי לפחות 5 מ"מ, יריעות אלה עמידות במיוחד בפני נזקי שמש ישירה וחום.