ביצוע שיפועים

באמצעות בטקל ומדה

בטקל משמש למגוון יישומים ומיועד גם ליצירת שיפועים ע"י יציקתו בגגות ומבנים ולצרכי בידוד, את התערובת הצמנטית מכינים לרוב באתר הבנייה, התערובת עשויה מחול, מלט, חומר מקציף או חומר מעכב התקשות. בועות אוויר מהוות כ-60% מנפח תערובת בטקל, לכן החומר קל משקל ועיקר השימוש בו לצרכי יצירת שיפועים מתחת לשכבות איטום ולצרכי בידוד תרמי יעיל. 

 

ניתן לבצע שיפועים גם באמצעות תערובת מדה מתפלסת, התערובת עשויה מחומר אבקתי המתייבש ומתקשה במהירות לאחר מגע עם מים. בתערובת מדה עושים שימוש לצרכי שיפועים, לפילוס משטחים וליישור משטחים לפני ריצוף או במקרים בהם נדרשת הגבהה קלה נקודתית.

 

השיפועים נחוצים לניקוז מי הגשמים לעבר המרזבים או פתחי ניקוז ייעודיים אחרים. את השיפועים באמצעות מדה או בטקל מבצעים בדרך כלל כעבודת הכנה לקראת איטום הגג.

 

יישום מהיר ופשוט

 

בטקל ומדה נמצאים בשימוש נרחב בענפי הבנייה והאיטום, קל להכין את התערובת וליישם אותה במקום הנדרש, גם בעבודות שיפוצים מקומיות עושים שימוש בחומרים אלה בגלל נוחות העבודה והתוצאות המדויקות. 

 

עם זאת, חשוב לדעת כי ביצוע שיפועים באמצעות תערובות בטקל או מדה מחייב ניסיון מקצועי, רק אנשי מקצוע מיומנים מסוגלים לבצע את השיפוע הנכון מתחת לשכבות איטום כמו יריעות PVC, או לצרכי הכנת השטח לעבודת האיטום.

 

כיום נהוג ליצוק בטקל על גגות מבנים חדשים, בעיקר לצרכי עבודות איטום וביצוע שיפועים, או מבנים ישנים בהם השיפועים אינם תקינים וכתוצאה מכך נוצרת היקוות מים והיווצרות שלוליות. הבטקל הוא חומר דליל יחסית ונוח לשימוש, קבלני איטום רבים משתמשים בו לצרכי עבודות איטום, קל ליישם את החומר על גגות חדשים או על גגות מצופים בזפת, לבטקל יש גם תכונות בידוד מרשימות, לכן הוא פופולרי בשוק. עם זאת, יש לבטקל גם חסרונות שחשוב לשים לב אליהם, בעיקר רגישותו להיווצרות סדקים  בקלות, לכן חשוב לוודא כי קבלן האיטום מנוסה בעבודה עם בטקל וכי הוא מתמחה בביצוע שיפועים בעזרת החומר.

 

מדה צמנטית נחשבת לתחליף לתערובת בטקל, החומר קל משקל, היישום שלו נוח ומהיר, וקל לבצע שיפועים עם החומר, כל עוד מנוסים בעבודה עמו.

 

 

תשתית לאיטום ויצירת שיפועים לניקוז מים

 

שיפועים לא טובים נחשבים לאחת "המחלות" של איטום גגות, יש לבצע שיפועים בגג כדי למנוע היקוות של מים והיווצרות שלוליות. מים עומדים גורמים לנזק בלתי הפיך לחומרי איטום שונים, לכן כאשר מכינים תשתית לאיטום זקוקים לשיפועים מדודים ומדויקים, ולרוב מבצעים את העבודה בעזרת בטקל ומדה.